Пенсійна революція: що відомо про майбутню пенсійну реформу

Пенсійна революція: що відомо про майбутню пенсійну реформу

 

Найближчим часом в Україні планують провести пенсійну реформу. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Це одне з питань, яке обговорювалося з МВФ при підготовці нової кредитної програми для України. З яких питань довелося дискутувати і про що домовилися стане зрозуміло, коли питання про кредит для України буде розглянуто на засіданні Ради директорів Міжнародного валютного фонду. Після цього Меморандум буде опублікований.

Ймовірно, громадськості покажуть і напрацювання уряду щодо пенсійної реформи. Ще на прес-конференції Президент України Володимир Зеленський говорив, що Міністерству соцполітики було доручено представити концепцію пенсійної реформи громадськості «найближчим часом».

Дві або три пенсії замість однієї

Головним нововведенням може стати введення трирівневої пенсійної системи, як прийнято в більшості розвинених країн.

Сьогодні більшості українців добре відомий тільки один вид пенсій солідарні, коли гроші на виплату пенсій збирають «зараз на зараз» (із зарплат працюючих громадян до Пенсійного фонду відраховується єдиний соціальний внесок, ЄСВ, і зібрана сума йде на виплату пенсій теперішнім пенсіонерам). Це вважається першим рівнем. Однак насправді пенсійна система в Україні вже дворівнева. Ще в 2003 році було прийнято закон, який вводив в Україні добровільні пенсійні накопичення (це третій рівень). Але великої популярності добровільно-накопичувальні пенсії за весь цей час не набули. По суті вони були просто дозволені, але держава практично нічого не робила для того, щоб це явище стало масовим.

Невідомо, чи буде в ході нової пенсійної реформи що-небудь зроблено для розвитку добровільного пенсійного накопичення, але в уряді заявляють, що найближчим часом планують ввести в Україні ще один вид пенсійного забезпечення обов’язкові накопичувальні пенсійні відрахування (вважається другим рівнем пенсійної системи). Очевидно, введення нового виду пенсій і стане головною складовою нової пенсійної реформи. Однак не єдиною.

Введуть обов’язкове пенсійне накопичення

Проєкт закону «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення» був зареєстрований в парламенті ще взимку. Він передбачає, що робити обов’язкові відрахування на пенсійні рахунки повинні будуть і працівники, і роботодавці. З уже нарахованої працівникові зарплати на його індивідуальний пенсійний рахунок буде переводитися мінімум 1% (за бажанням працівника відсоток може бути збільшено), а роботодавець зобов’язаний буде перераховувати на той же рахунок 2% нарахованої зарплати. Також в супровідних документах наводяться розрахунки, які показують, що відсоток відрахувань планується підвищувати. Так, укладачі законопроєкту виходили з того, що в 2021 році відсоток обов’язкових накопичувальних пенсійних відрахувань становитиме 3%, у 2030 році 4%, ще через 10 років це буде вже 6%, а в 2050-му 7%.

Водночас, щоб не перевантажувати роботодавців податками, в уряді планували знизити розмір ЄСВ. Однак нещодавно глава Кабміну розповів про інший варіант, як може змінитися податкове навантаження на роботодавців.

Також в законопроєкті запропоновано створити для адміністрування цих внесків нове відомство Пенсійне казначейство. Однак ця пропозиція викликала багато суперечок. Мабуть, це основне невирішене питання, через яке остаточну концепцію пенсійної реформи уряд досі не подав.

«Якщо говорити про запуск другого рівня накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, то основна дискусія йде в частині інституційної інфраструктури впровадження системи. Більшість учасників робочих груп вважають, що для запуску системи потрібно використовувати вже наявні інститути державні (податкову службу, Пенсійний фонд України, Казначейство) і приватні (недержавні пенсійні фонди та компанії, які здійснюють їх операційну діяльність КУА, АПФ, банки-зберігачі, СК, ТЦП тощо). А від створення додаткових непотрібних інститутів за рахунок бюджетних коштів слід утриматися. Ми також дотримуємося цієї позиції, оскільки вважаємо, що така побудова мінімізує ризики корупції і монополізації. Також запуск системи на базі вже наявних інститутів сприятиме розвитку добровільного пенсійного накопичення, а саме це і є однією з цілей пенсійної реформи стимулювати громадян до накопичення. Тільки повноцінна робота всіх трьох рівнів пенсійної системи здатна забезпечити гідний рівень доходів на пенсії», розповідає директор компанії з управління активами «Всесвіт» Ярослав Савченко.

Можуть з’явитися професійні накопичувальні пенсії

В ході реформи передбачається впровадити також такий підвид накопичувальних пенсій як «професійні накопичувальні пенсії». В середині травня Міністерство соціальної політики винесло на громадське обговорення відповідний проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи». Як випливає з пояснювальної записки, представники низки професій з часом повністю перейдуть від солідарних пенсій до професійних накопичувальних.

Уряд пропонує три види професійних пенсійних програм:

  • Програма № 1 буде діяти для представників професій з шкідливими умовами праці. До них належать гірники, які працюють під землею, металурги, які працюють в гарячих цехах, дихають металевим пилом та іншими шкідливими речовинами, працівники підприємств хімічної промисловості і т. д. Роботодавці повинні будуть відраховувати на пенсійні рахунки таких працівників, крім 22% ЄСВ до солідарної системи, ще й 15% в професійну накопичувальну. Учасники цієї програми зможуть виходити на пенсію в 50 років (при стажі на шкідливій роботі мінімум 10 років для чоловіків та 7,5 років для жінок).

  • Програма № 2 розроблена для професій, куди входять ті, чия робота «пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах підвищеного ризику для здоров’я». До цієї групи належать геологи, «хіміки», електромонтери, авіамеханіки та водолази, водії міського транспорту та ін. На їх накопичувальні пенсійні рахунки роботодавці повинні будуть відраховувати 7% зарплат, виходити на пенсію можна буде в 55 років за наявності необхідного стажу (12,5 років для чоловіків, 10 років для жінок).

  • Програма № 3 це програма для всіх інших професій, якщо підприємство є учасником будь-якого професійного пенсійного фонду або створить такий фонд. Тут роботодавець повинен платити від 3%. Пенсійні виплати можна буде отримати теж після 55 років.

Пенсійний фонд змусять «заробляти»?

Ідея реформування Пенсійного фонду витає, але остаточного рішення з цього приводу поки не озвучено. Прихильники реформування вважають, що ПФУ повинен отримати можливість примножувати гроші, які надходять від ЄСВ. Наприклад, купуючи, як і недержавні пенсійні фонди, держоблігації, які вважаються надійним фінансовим інструментом. Противники цієї ідеї вважають, що навіть ОВДП це ризик, а ризикувати грошима пенсіонерів Фонд не повинен. Та й грошей на це у ПФУ немає все, що збирається від ЄСВ, у ту ж мить виплачується пенсіонерам, та ще й держбюджет дотує практично половину потрібної суми.

«У Пенсійного фонду України специфічна функція, його завдання зібрати внески і виплатити пенсії. ПФУ за своєю суттю не може займатися інвестуванням і заробляти гроші. Також у ПФУ є фіскальна функція і функція ведення реєстру застрахованих осіб. Не потрібно придумувати для ПФУ невластиві функції і тим більше порівнювати з недержавними пенсійними фондами, це дві різні інституції, кожна з яких повинна виконувати свою роль», коментує глава Ради Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів Олена Сотскова.

Як можуть змінитися пенсії

Наразі у Верховній Раді знаходяться й інші законопроєкти, що стосуються змін пенсійного законодавства. Наприклад, Кабмін подав до Верховної Ради законопроєкт про заміну паперових трудових книжок на електронні. Це дозволить надавати допомогу автоматично. Інші законопроєкти посилюють вимоги до недержавних пенсійних фондів, які будуть збирати накопичувальні внески, вносять відповідні зміни до Податкового кодексу та інших законів, адже про накопичувальні пенсії раніше практично ніде не згадувалося. Нова система може запрацювати вже з 2021 року.

Головна мета цих змін спробувати ліквідувати діру в Пенсійному фонді, яка все збільшується, і не допустити подальшого зниження рівня забезпеченості пенсіонерів. А за можливості збільшити його.

«Якщо нічого не змінювати, то до 2030 року коефіцієнт заміщення буде не більше 18%, тобто при зарплаті в 10 тисяч гривень, виходячи на пенсію, людина зможе отримати тільки 1800 гривень. А якщо будуть працювати всі три ступені пенсійної системи, то коефіцієнт заміщення може зрости до 58%», вважає Олена Сотскова.

Мінімальний рівень пенсійного забезпечення, який вимагають від України міжнародні документи, 40% середньої зарплати.

hrliga.com

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад